INNE: MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

Witam po przerwie ( za często to mówię haha). Miałem pisać przed świętami ale podczas Triduum Paschalnego miałem mnóstwo pracy. Przede wszystkim w kościele ponieważ zawsze podczas Triduum i nie tylko biorę czynny udział we mszy świętej. Dlatego dziś nie długa relacja z Misterium męki Pańskiej.

Misterium Męki Pańskiej to największy w Europie spektakl przedstawiający ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa, Od Wielkiego Czwartku do Zmartwychwstania. W tym roku obchodziliśmy 20 lecie tego wydarzenia które odbywa się na Poznańskiej Cytadeli. Po raz 17 odbywało się w Poznaniu, 2 razy było w Warszawie a raz się nie odbyło z powodu śnieżycy.

Nie będę opowiadał o samym spektaklu bo wiemy jak się kończy ;). Bardziej opowiem o przeżyciach i moich przemyśleniach.IMG_20180324_201735.jpg

Na misterium byłem po raz drugi i zawsze bardzo mi się podobało. Piękne wykonanie spektaklu, czas aby samemu pomyśleć o wydarzeniach z czasów Chrystusa, oraz piękne połączenie światła i muzyki robią wielkie wrażenie.

Mi osobiście najbardziej podoba się to, że choć obok mnie stało kilka tysięcy ludzi, to był czas dla mnie. Na wyciszenie, na myślenie i przygotowanie się do świąt Wielkiejnocy. Na prawdę – dużo lepiej przeżywa się święta będąc na takim wydarzeniu!

Choć jedno bardzo mi się nie podobało. Podczas przeistoczenia w czasie spektaklu harcerze rozdają kawałki chleba po to by ludzie się nim dzielili. A ludzie jak to ludzie… brali po kilka skibek i sami jedli… Ja rozumiem gdyby ludzie byli biedni, nie mieli co jeść, na prawdę to rozumiem, ale te chlebki brali Ci co wyglądali raczej na bogatych, nie na biednych. Przykre jest to, że w Polskim społeczeństwie nawet Ci ludzie których na wszystko stać, rzucają się na suchy chleb tylko dla siebie, choć chodziło o to aby się tym chlebem dzielić…IMG_20180324_203031.jpgChrystus Zmartwychwstał !

Każdemu z całego serca polecam przeżycia Misterium Męki Pańskiej! Jeżeli ludzie zjeżdżają się z całej Polski – i młodzi i starsi, to oznacza, że coś w tym jest ❤ !

Reklamy

6 uwag do wpisu “INNE: MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

 1. Myślę że to tylko autora domysły co do niezrozumienia intencji scenariusza Misterium. Takie nieliturdiczne obrzędy, wręcz niektórzy propagują publiczne modlitwy, nawiedzane są przez ludność oczekującą Teatru Ulicznego. Na co dzień są dalecy od liturgii KP, nie znają jej lub nierozumieją tajemnice Wiary a tym bardziej znaczenia i potrzeby przeżywania Sakramentu (tutaj Jego namiastki).
  A może po prostu zgłodniali jak Ewangeliczne zgromadzenie Cudu Rozmnożenia Chleba ?.
  Doprawdy dziwnie się dzieje, im mniej wiernych Kościoła na Mszach Świętych, tym więcej publiczności na publicznych spotkaniach nieliturgicznych.
  Rozumiem księży biorących udział w Takich Celebracjach, skoro wierni Tego oczekują Oni wychodzą Temu na przeciw.
  Pytanie jest – Ile Teatru w Kościele a Ile Kościoła w Teatrze ?

  Polubienie

   1. Ależ nieporozumienie, intencyjna myśl była taka : żadna modlitwa także i mnie nie przeszkadza.
    W komentarzu opisuję niepokojące zjawiska upowszechniania się teatralizacji OBRZĘDÓW (modlitwa jaka ma myć najlepiej opisuje Ewangelia Św. Mateusza). Publiczne Modlitwy liturgiczne to np. Msze Św. Polowe, Procesje Bożego Ciała, uliczne Drogi Krzyżowe, Procesje Święta Eucharystii itp to takie kiedy Kościół czyli Wierni i Kapłani pod przewodnictwem Pasterzy wychodzą na ulice miast i wsi aby się modlić w przestrzeni na co dzień świeckiej. Procesja wychodzi ze świątyni i do niej wraca, ołtarze modlitw są w czasie przed modlitwami konsekrowane (poświęcenie).
    Wypowiadałem wątpliwości czy OBRZĘDY organizowane przez najprzeróżniejsze Fundacje, Organizacje, Komitety Katolików Świeckich są modlitwą w sensie liturgicznym ?. To że dla uczestników mogą być w Ich pojęciu modlitwą w to nie wątpię.
    Martwi mnie teatralizacja Kościoła i Tradycji, to do niczego dobrego nie doprowadzi. To przeczy ewangelicznej zasadzie modlitwy głoszonej np. u Św. Mateusza.
    Martwi mnie również sprzyjanie takim obrzędom przez kapłanów Kościoła Posoborowego. To właśnie odwrócenie kapłana tyłem do Tabernakulum a przodem do Wiernych, stanowił początek tej teatralnej tradycji. Symboliczny układ z centralnym Obrazem Eucharystii do której modlą się wszyscy kapłani i wierni, został zaburzony.

    Polubienie

 2. W religii katolickiej dość istotne jest przeżywanie modlitwy także w sensie estetycznym. Trochę surowiej jest u protestantów, a jeszcze bardziej estetycznie w prawosławiu. Trudno mówić o czymś złym w „spektaklu ulicznym”. Złe są spektakle polityczne w kościołach z politykami modlącymi się do kamer. Takie jest moje zdanie.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s